Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   106,78
   % -0,0
   BIST
  • DOLAR
   3,52
   % -0,03
   Dolar
  • EURO
   4,14
   % 0,05
   Euro
  • ALTIN
   146,89
   % 0,65
   AltınAtatürk ve Başkanlık Sistemi

Tarih: 07-05-2016 14:13:30 Güncelleme: 07-05-2016 22:22:30 + -


Tarihe merakı ile bilinen Atatürk'ün emri ile hazırlanan Türk Devletlerinin idari yapısı ve başkanlık sistemi arasındaki benzerlikler neler olabilir.


Atatürk ve Başkanlık Sistemi

 

Atatürk ve Başkanlık Sistemine Bakış

 

Cumhuriyet ilan ilan edildikten sonra ,Atatürk herkesce malum olan Cumhurbaşkanı seçildi ve ölünceye kadarda cumhurbaşaknı olarak kaldı. (1923-1938)

 

Ataürk nasıl bir cumhurbaşkanı idi sorusuna , cevabı yazılmış binlerce kaynaktdan bulmak mümkündür. Gerçek olan şudur ki  ;Atatürk’ün  Cumhurbaşkanı olduğu dönemdeki Başbakanlar pek bilinmez ve isimleri de pek hatırlanmaz çünkü Atatürk tek lider ve ebedi şeftir. Verdiği kararlar sorgulanamaz ve hemen kanun olarak meclisden geçerdi. Tek parti dönemiydi ve milletvekillerini de Atatürk seçer ve seçimlerde bu kişilerde milletvekili olurlardı.

 

Aslında yönetimde uygulama  demokratik seçim gibi görünsede pek de öyle olmadığı görülmektedir. Aslında adına başkanlık sistemi denilse daha doğru olurdu.(En azından bu sisteme yakın)

 

Fakat Atatürk dönemine bakıldığı zaman, çok müthiş bir ilerlemenin,ekonomik büyümenin,sanayileşmenin… olduğu görülür.En uç örnek olarak 2 adet uçak fabrikası kurulmuş uçak üretilmeye başlanmıştır. İktisadi ve ekonomik büyümeler o dönemde katlayarak gitmektedir. (bu uçak fabrikalarını İsmet İnönü kapatmıştır)

 

Bu başarının altında aslında kararı çabuk veren,kontrol eden,takip eden, ve devamlılığı olan bir cumhurbaşkanının olmasıdır.Çünkü Atatürk 15 yıla yakın Cumhurbaşkanlığını aralıksız yapmıştır.Devlet başkanları  devletin hafızasını temsil ederler,hafıza ne kadar eski ise o kadar bilgiye sahip olacaktır...

 

Atatürk  çok kısıtlı imkanlarla,çok büyük başarılarıları aslında tek adam olmakla yakalamıştır çünkü onun başarıları öldükten sonra devam edememiş yaptıklarının büyük bir kısmı İsmet İnönü tarafından sekteye uratılmış ve durdurulmuştur.(İsmet İnönü vakası ayrı bir inceleme konusudur).

 

Atatürk sağlığında Türk Tarih Kurumunu kurdurmuştur. Atatürk dünya genelinde Türk Tarihi ve Türkler ile ilgili yazılmış tüm kitap ve neşriyatı toplamaya çalışmıştır.En büyük özelliklerinden biridir.

 İsmail Hakkı Uzunçarşılı

Yine Atatürk ,Türk Tarih Kurumu aracılığı ile bir tarihci ekibi kurdurarak tarihde yaşamış olan büyük devletlerin, devlet yapılarını en ince noktasına kadar incelemeleri ve yazmalarını istemiştir.Bunların içerisinde Türk Devletleri ve bazı İslam Devletleri vardır.

 

Bu  araştırma ekinin içinde Osmanlı Devlet yapısını incelemek de o dönem Balıkesir Milletvekili olan Tarihci ve Edebiyatcı  Ord.Profösür İsmail Hakkı Uzunçarşılı’da vardır.

 

İsmail Hakkı Uzunçarşılı kendisine verilen Osmanlı İmaparatorluğu Devlet yapısını incelerken daha detaylı bir çalışma yaparak  Abbasi Halifeliği Devlet yapısı, Büyük Selçuklu İmparatorluğu, Anadolu Selçukluları, İlhanlı Devleti, Anadolu Beylikleri, Memlüklüler, Karakoyunlu ve Akkoyunlu devletleri’nin sadece devlet ve idari yapılaranı araştırarak Atatür’e sunmuşdur.

 

İsmanil Hakkı Uzunçarşılı’nın yaptığı bu çalışma 1941 yılında Tür Tarih Kurumun’ca ‘’Osmanlı Devleti Teşkilatına Medhal’’(TTK- VIII- serino no:8) isimli kitap olarak basılmıştır.

 

Yine diğer devletler deki devlet yapılarına ilişkin çalışmalar Türk Tarih Kurumu tarfından kitap olarak basılmıştır.

 

Atatürk’ün çok iyi bir tarih bilgisi olduğu biliniyor ama buna rağmen  bir arayış içeridinde olduğu, geçmiş devlet yapılarını inceleyerek daha iyi bir sistem arayışında olduğu en azından tahmin edilebilir.

 

 

Bugünlerde yapılan başkanlık sistemi tartışmaları eğer Atatürk uzun yaşasa idi belkide çoktan çözülmüş olacaktı çünkü hem Osmanlı dönemini görmüş hemde Cumhuriyetin 15 yılına başkanlık etmiş bir lider olarak  ve de bu kadar araştırma yaparak bir noktaya varmak istediği yaşadağı tecrübelerinden anlamış olsa gerektir.

 

 

Son günlerde  tartışma konusu olan demokrasi, vahşi kapitalizmi besleyen bir sistem mi, yoksa gerçekten toplum kendini yönetecek insanları seçebiliyormu… veya demokrasi kapitalizm için mi var, yada kapitalizm demorasiyi kendisi için mi ayakta mı tutuyor.

 

Atatürk gibi milliyetci ve ileri görüşlü bir lider elbette bunları çok iyi tahlil etmiştir. Hatta vasiyet bıraktığı söylenen mektubunda, zamanı gelince Hilafetin yeniden  ilan edilmesininin vasiyeti olduğu söylenmektedir.

 

Netice olarak başkanlık sistemi  Türk toplumu için bir zorunluluk haline geldi.Sistem iyi tahlil edilir ve uygun şekilde uygulanırsa kazanan ülke olacaktır.

 

Önemli olan ,vatanperver,milletperver, adil,çok ileriyi görebilen lideri seçebilmek , aksi ülkemize fütürsuzca  müdahale etmeye içimizden adam devşirmeye devam ederler.(Araştırma:A.Kadir Yıldız)

 

 

 

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dergi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
 • Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
  Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
 • 1932 Yılı Reklamları
  1932 Yılı Reklamları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
 • Osmangazi köprüsünden geçiş
  Osmangazi köprüsünden geçiş
VİDEO GALERİ
YUKARI