Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   107,2
   % 0,35
   BIST
  • DOLAR
   3,52
   % -0,09
   Dolar
  • EURO
   4,15
   % 0,27
   Euro
  • ALTIN
   145,47
   % -0,26
   AltınDünyanının görünmez gücü İngiltere,

Tarih: 14-05-2016 14:53:22 + -


İngiltere görünmezlikden çıkıyor mu, üstünde güneş batmayan büyük imparatorluk da son zamanlarda bir hareketlilik ve değişiklik var. Daha çok basında görünmeye ve aktif toplantılar düzenlemeye başladılar. Hatta Londra’ya bile İngiliz olmayan Beledeye Başkanı seçtirdiler.


Dünyanının görünmez gücü İngiltere,

 

 

 

İngiltere ne yapmak istiyor

Dünya’nın en aktif, en usta, en kurnaz, en kıvrak siyasi ve diplomasisini yürüten ve görünmez olan İngiltere aynı zamanda en eski devlet hafızasına sahip  üç-beş ülkeden biri.

 

Diplomaside o kadar uzmanlar ki dünyanın büyük bir kısmını yönetiyorlar ve çok büyük bir ekonomik güce sahipler ama ABD kadar, Çin kadar, Rusya kadar,Avrupa Birliği kadar ortada görünmüyorlar. Fakat dünyadaki her olayın merkezinde durmalarına rağmen onları ilgisi olmayan fark bile etmiyor.

 

 Halbuki atadıkları genel valiler ile;

Kanada,Avustralya,Yeni Zelanda,Barbados,Bahama Adaları,Grenada,Saint Lucia,Saint Vincent,Antigua ve Barbuda,Saint Kitss,Belize,Fiji,Papua Yeni Gine,Solomon Adaları,Tuvalu yu yönetiyorlar.

 

Bunların yanında ABD demek İngiltere demek,Hindistan demek İngiltere demek,Birleşik Arap Emirlikleri demek İngiltere demek, ve onlarca ülke ilave edilebilir.

 

 

Hatırlanacağı üzere Londra’da yapılan belediye başkanlığını  İngiliz olmayan bir müslüman Sadiq Khan seçildi.

 

Bu seçim bir tesadüf olamaz, bunu demokrasi ile açıklamak da zor çünkü İngiltere gibi köklü devlet yapısına sahip, aristokrasinin ve soyluluk ünvanlarının etkili olduğu bir ülkede böyle bir belediye başkanlığı mümkün değil.

 

Ancak böyle bir tercih yapıldığına göre bunun çok önemli bir anlamı ve tüm İngiliz siyasetinin de  tasdik ettiği anlaşılıyor.

 

Bu Londra Belediye Başkanlığı seçimini ABD’deki Obama’nın başkan seçtirilmesi ile parelel okuyabiliriz. Çünkü siyahi bir başkanın seçilmesine kimse inanmazdı ancak mucize denebilirdi ama ABD derin devleti  bu mucizeyi çok kolay gerçekleştirdi. Çünkü Dünya’da insanlar ABD’yi en büyük tehlike ve düşman olarak görüyordu bu müslümanlar içinde çok daha fazla idi.

 

ABD derin devleti gördü ki kendileri nefret ile anılıyor, bu imaji düzeltmek için Obama seçimini yaparak bu nefret söylemini ciddi oranda düşürdüler; Amaç nefret oranını düşürmek değildi . Burada amaç ekonomik kayba uğramamak ve modern sömürünün önününü tıkamamakdı.Daha bir çok sebep sayılabilir……

 

İngiltere bu nefret söyleminin kendine kayıyor olduğunun farkında ve dünya güç dengesinin kendi lehine döndüğünün de farkında ve denge değişirken usta manevralarla dünya ve  müslümanlara  mesaj veriyor.

 

Çünkü ABD gibi ABD’ye başkan seçerek risk almıyorlar, Londra Belediye Başkanlığına  bir müslüman seçerek siyasetde ki ustalıklarını sergiliyorlar.

 

Ayrıca İngiltere’deki efsane çift katlı otobüslere Ramazan ayı boyunca afiş asılarak yardım toplacağı gibi İslam derneklerinin açıklaması varki bunuda aynı siyasal mesajlar olarak okuyabiliriz.

 

İngiltere’nin bu hamlesini yakın gelecek’de özellikle müslümanlar üzerinde bir siyaset değişikliğinin olacağını okumak mümkün.

 

İngiltere’nin görünmeye başlamasına bir örnek de;  İlgiltere Merkez Bankası Başkanı’nın Almanya’nın Euro bölgesinden çıkmasının isabetli olacağı açıklaması ki Almanya’nın güçlenmesi İngiltere ve ABD’yi uzun zamandır rahatsız ediyor. ABD nin Alman araç üretici markalarına uyguladığı cezalar ve ambargolar da aslında bu rahatsızlıkdan kaynaklanıyor.

 

Almanya Başbakanı Merkel’in Türkiye’yi defalarca gelmesi aslında Merkel’inde onlara cevabı diye algılayabilirz.

 

Fakat Almanya’daki bir hokkabaz olan Jan Böhmermann’ın Alman Televizyonlarındaki canlı yayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakeret dolu şiiri okumasını, bir televizyon programı veya komiklik olarak algılamak pek de inandırıcı gelmiyor çünkü konu Merkel’e bağlanıp merkeze oturtulunca bunun da siyasi olduğu aşikar oldu.Buda Merkel’i yıpratarak Türkiye’den uzak tutma gayretinin parçası diyebiliriz. (Bu olaylar Abdülhamit Han zamanındaki olayların bir kopyası gibi, sanki olaylar yeniden yaşanıyor )

 

İngiltere’nin var olan gücünü devletler bilmesine rağmen,bunu açık şekilde tüm dünyaya sanki yeniden ilan ediyormuş gibi yapmasının sebebini yakın gelecek de olacak değişiklikler diye okurken, toplumlar nezdinde bir sempati ve algı oluşturmanın ön çabaları diyebiliriz.

Editörden

 

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Dergi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
 • Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
  Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
 • 1932 Yılı Reklamları
  1932 Yılı Reklamları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
 • Osmangazi köprüsünden geçiş
  Osmangazi köprüsünden geçiş
VİDEO GALERİ
YUKARI