Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   108,96
   % 0,34
   BIST
  • DOLAR
   3,5
   % 0,08
   Dolar
  • EURO
   4,13
   % 0,46
   Euro
  • ALTIN
   144,81
   % 0,25
   AltınOsmalı Devleti'nin Kurucusu Osman BEY

Tarih: 18-04-2016 18:41:26 Güncelleme: 19-04-2016 21:48:26 + -


Adalet üzerine temelini attığı devlet 600 yıldan fazla yaşadı, Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazinin kısa hayatı.


Osmalı Devleti'nin Kurucusu Osman BEY

Osmanlı İmparatorluğunun Kurucusu Osman Bey,

 

Orta boylu, geniş göğüslü, esmer, yuvarlak çehreli, iri gözlü ve çatık kaşlı, olduğu tarif edilir.Saçı,sakalı  siyah olduğu için Karaosman ve Osmancık  diye anıldığı da yazılmaktadır.

 

Yabancı tarihcilerin Otman, Atman  gibi isimler verdikleri Osmanlı’ya Ottomane denmesinin sebebi de budur.

Babası: Ertuğrul Bey

Annesi: adı bilinmiyor

Doğduğu Tarih :1258

 Aşiret reisi olduğu tarih: 1281

Uçbeyi olduğu tarih: 1289

 Devlet reisi olduğu tarih 1299

Öldüğü Tarih :1324

Bilinen eşleri : Mal Hatun,  Bala Hatun

Çocukları: Orhan Bey, Alaaddin Bey, Çoban Bey, Hamit Bey, Fatma Hatun, Pazarlı Bey, Melik Bey

 

Osmanlı devletinin kurucusu sayılan Osman Bey Ertuğrul Bey'in üç çocuğundan en küçüğüdür. Babası Ertuğrul Bey’in  ölümü üzerine bey olmuştur. Bey olduğu sırada  bazı tarihçilere göre 23 yaşlarında idi babasının son günlerinde aşiret reisliğine vekalet etmeye başlamış babası ölünce de etrafındaki  beylerin  oyuyla aşiret reisi olmuştur.

 

Selçuklu Hükümdarı Sultan Mesut,  Osman Bey bir ferman göndererek Söğüt ve  havalisininin kendisine verildiği bildirilmiştir. Söğüt ve  havalisindeki topraklar Selçuklu Sultanı tarafından Ertuğrul Bey’e  kabilesi ile birlikte oturması için daha verilmişti bu ferman aslında onu Bey olarak tanımasıdır.Bu fermanın geliş tarihi 1284 yılıdır.

 

Osman Bey, bey olduğu zaman  Bizans İmparatorluğu'nda hudutlar son derec korumasız durumda idi hatta Paleogların mekezi olan İznik İmparatorluğunun merkezini İznik’den İstanbul’a taşımaları hudutları iyice gevşetmişdir.

 

Osman  Bey’in  batıya doğru genişleme düşüncesi  bölgededki bu durum sebep olmuştur.

Osman Bey komşu Bizans tekfurları ile iyi geçinmeye çalışmakta ve onların kuvvetlerini ve kendilerini tanımaya çalışmakta idi fakat İnegöl tekfuru ile araları pek iyi değildi ve İnegöl tekfuru zaman zaman Selçuklu topraklarına zararlar vermekteydi .

 

Bu sebeple Osman Bey buranın zaptına karar verdi Ermenibeli denilen mevkide İnegöl tekfuru ile kuvvetli bir çatışma yaşandı bu Osmanlı Beyliği'nin ilk Savaşı  olarak kabul edilmektedir ki bu çarpışmadan Osmanbey yenik ayrılmıştır.

 

 

1287 yılında Osmanbey İnegöl tekfuru üzerine tekrar bu hucuma geçmiştir. İnegöl Tekfuru ile  karacahisar tekfuru da beraber hareket etmektedir.

 

 Domaniç mevkiinde yapılan bu çarpışmada Osman Bey galip gelmiştir ve bu zafer  Osman Bey'in ilk zaferidir diye kabul edilir.  Osman bey Domaniç zaferinden sonra Karacahisar'ı da zaptetti.

 

 Karacahisar da bulunan bir kilise camiye çevrildi burada Hutbe okutuldu. Hatta ilk hutbenin okunduğu yer olarak da burası kabul edilir, aynı şekilde Osman Gazi'nin kayınpederi olan Şeyh Edebalı'nın öğrencilerinden Karamanlı Dursun Fakih Karacahisar'a ilk Osmanlı kadısı olarak atanmıştır ve kendisine aynı zamanda subaşılık verilmiştir.

 

Domaniç zaferinden sonra Selçuklu sultanı tarafından Osman Bey'e  beylik alameti olarak kabul edilen TABIL, ALEM, TUĞ gönderilmiştir. Kendisine İnönü eve Eskişehir'de takdim edilmiştir.

 

 Osman Bey Karacahisar’ı aldıktan sonra kuzeye Sakarya Vadisi'ne yöneldi Mudurnu tarafında aşiret reisi bulunan Samsa  Çavuş’tan faydalanarak Taraklı ve Göynük civarında fethetmiştir

 

1289 yılında Yarhisar ve Bilecik ‘ alınmıştır. Yine 1289 yılında İnegöl fethedilmiştir.

 

Osman Bey'in ilerleyişini durdurmak amacıyla Bizans Tekfurları biraraya gelmiş,  İstanbul merkezden gönderilen yardımcı birliklerinde katılımı ile oluşturulan ordu Osman Bey ile Gemlik-İznik arasında yer alan Bafeum denilen (Türkler ise Koyunhisar demektedir) mevkide karşılaşmışlar ve Osman Bey bu savaşdan galip çıkmıştır.

 

Bu savaşda Osman Bey’in kuvvetlerinin 5000 civarında olduğu Bizans kaynaklarında raslanmaktadır.

 

 Bu zafer  Osman Bey'e İzmit yoluna açtığı gibi Türkler Bursa önlerine  kadar hucuma geçebilmektedirler. Osman Bey bu yerleri aldığı zaman hemen yeni kaleler yaptırarak iskâna açmaktaydı.

 

Osman Bey’in büyüme hamlesini o zamanın önemli şehirleri olan İznik ve Bursa’yı almak üzere kurmuş ve Bursa’yı 10 yıla yakın tecrit durumunda tutarak teslim olmaya mecbur etmeye  çalışmıştır. Fakat sağlığında Bursa’nın alınmasını görememiş fakat vasiyeti gereği Bursa’ya defnolmuştur. Osman Bey Nikris( GUT) hastalığından muzdarip olarak ölmüştür.

 

Osman Bey çok adeletli bir beydi ve her Cuma günleri halkın direk meselelerne hakim ve hakemlik yapardı.

 

Osman  Bey’in kurduğu büyük imparatorluğun temelinde adalet yattığı için yüzyıllar boyunca ayakta kalmıştır. Oğlu Orhan Bey’e yaptığı vasiyeti okuyunca hak vereceksiniz,

 

 Osman Bey’in Vasiyeti,

‘’ Tanrı buyruğundan gayri iş işlemeyesin. Bilmediğini şeriat ulemasından sorup anlayasın. İyice bilmeyince bir işe başlamayasın.  Sana itaat edenleri hoş tutasın.

Ve askerine in’amı, ihsanı eksik etmeyesin ki insan ihsanın kulcağazıdır.  Zalim olma. Alemi adaletle şenlendir ve cihadı terk etmeyerek ben şad et.

 Ulemaya riayet eyle ki şeriat işleri nizam bulsun.  Nerede bir ilim ehli duyarsan ona rağbet, ikbal ve hilim göster.

Askerine ve malına gurur getirip şeriat ehlinden uzaklaşma.

Bizim mesleğimiz Allah Yolu ve maksadımız Allah'ın dinini yaymaktır, yoksa kuru kavga ve cihangirlik davası değildir. Sana da bunlar yaraşır. Daima herkese ihsanda bulun. Memleket işlerini noksansız gör.’’


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Tarih Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
 • Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
  Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
 • 1932 Yılı Reklamları
  1932 Yılı Reklamları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
 • Osmangazi köprüsünden geçiş
  Osmangazi köprüsünden geçiş
VİDEO GALERİ
YUKARI