Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   108,59
   % -0,0
   BIST
  • DOLAR
   3,5
   % 0,08
   Dolar
  • EURO
   4,11
   % 0,05
   Euro
  • ALTIN
   144,6
   % 0,05
   AltınOsmanlı Devletinin Kuruluşu Neden 1299 Kabul Edilir

Tarih: 21-04-2016 22:08:18 Güncelleme: 23-04-2016 20:54:18 + -


Osman Gazi'yi Han kabul eden beylerin biat merasimi ne zaman olmuştur, Neden biat edilmiştir, 1299 yılının önemi nedir, Selçuklu Devletinin son zamanları nasıldı


Osmanlı Devletinin Kuruluşu Neden 1299 Kabul Edilir

Osmanlı Devletinin Kuruluşu Kabul Edilen Biat Merasimi

 

Osman Gazi'ye  Beylik alametleri ve menşuru  gönderen Selçuklu Kükümdarı İkinci Gıyasettin Mesut'un birinci saltanatı 14 sene sürmüştür.(1284-1297) Selçuklu Devleti’ni hakimiyet ve himayesi altında bulunduran İlhanlı Hakan'ı Gazan Han kendisine isyan eden Baltu’yu   tenkil ettikten sonra bu hadise ile  alakalı bulunmakla itham ederek 1297 yılında Gıyasettin Mesut'u azledip  Hemedan Kalesine hapsetdi  ve Selçuklu tahtını üçüncü Alaaddin Keykubat ‘a verdi. Lakin onun saltanatı da çok uzun sürmedi ve 1299 yılında azledilip Hemedan’ da ikamete memur edildi.

 

 Bu sırada Osman Bey İznik şehrini muhasara etmiş bulunuyordu, bir taraftan ise Alaaddin Keykubat’dan  yardım beklerken kuvvetlerinin bir kısmını ayırıp Yalova'ya  akına gönderdi. Burada ele geçen bir esirden İstanbul'dan hareket eden imdat kuvvetlerinin Diliskelesi'ne vardıklarını öğrenen Akıncılar vaziyeti hemen Osman Bey'e bildirdiler. O da ordusu ile ilga  edip gece vakti gafil ve sarhoş Bizans askerlerinin bastırarak mağlup ve perişan etti birçok ganimetlerle geri döndü.  Lakin Selçuklu Sultanımdan yardım gelmediği için İznik muhasarasından vazgeçip Bilecik’e döndü.

 

 

Osman Gazi bu harpte elde ettiği ganimetlerle, esirlerden bir kısmını Alaaddin Keykubat a takdim etmek üzere yola çıkartacağı  zaman onun Gazan Han tarafından azledilip Hemedan'a götürüldüğü ve yerine Selçuklu Hanedanı'ndan kimsenin tayin edilmemiş olduğu haberi alındı. Hediyelerin gönderilmesinden vazgeçildiği gibi Üstelik Moğolların Osmanlı ülkesine saldırmaları endişesi de belirdi.

 

Alaaddin Keykubat'ın uğradığı akibet üzerine Selçuklu Beyleri ve askerleri sağa sola dağılmaya başladılar. Aralarından tanınmış bahadır kişilerde  yavaş yavaş Osman Bey'in yanında toplandılar. Bunların dışında  doğrudan doğruya Moğol hakimiyetine girmek istemeyen göçebe Türkmen aşiretleri de birer ikişer gelmeye başladıkları için Osman Gazi'nin kuvveti fazlalaşmaya başladı.

 

Selçuklu hizmetinden öylece Osmanlı hizmetine geçen Beyler Alaaddin keykubatın İran'a götürülmesi ile Selçuklu devlet ve hâkimiyetinin sona ermiş olduğunu düşünüyorlar ve bu memleketin bundan sonra zalim Moğol valileri vasıtasıyla idare edileceği kanaatini taşıyorlardı.

 Osman Bey'in kabilesi içerisinde ise eski bir rivayete göre ‘’Türk devleti yönetiminin  aslında Kayıhan evladına  ait iken ,Selçuklular tarafından gasp edildiğini, lakin bir gün yine Kayıhan evladına intikal  edeceğini inanıyorlardı. Bunun için Kayıhanlılardan olması dolayısıyla bunun  şimdi Osman Gazi'ye intikali zamanının geldiğine kani idiler.

 

 

Herkesin müttefik ve hemfikir olduğu konu  muhtemel bir Moğol saldırısına karşı müstakil ve kuvvetli bir devletin kurulması icap ettiği fikriydi, işte bütün bu sebeplerden dolayı nihayet Osman Bey'in kabilesine dahil oymakların başlarıyla Türkmen beyleri ve Selçuklu hizmetinden kaçıp gelen ileri ulema  toplanıp şuna karar verdiler. ‘’ Moğollar Selçuklu memleketlerini istila etmişlerdir ve Selçuklu Devleti son  bulmuştur. Selçuklu sultanlarından hiçbirisi Gazan Han tarafından hükümdarlığa seçilmemiştir.  Şu halde bulunduğumuz durum ülkenin müdafaası artık ayrı bir Han'ın idaresiyle mümkündür. Türk kavimleri arasında soy ve sop, iyi huy ve ahlak kahramanlık ve cömertlik cihetlerinden buna layık olan Osman Bey dir. Kendisi hem Kayı Han neslinden, hemde dindarlığı ile maruf Müslümandır.’’

 

 

Sonra Osman Gazi'ye vardılar ve şöyle dediler. ‘’Siz Kayhan neslindensiniz,  Kayıhan Oğuzhan'dan sonra Oğuz beylerinin hanları idi. Günhan  töresine göre, Oğuzhan neslinden kimse olmayınca Hanlık  Kayı  soyu varken başkasına düşmez. İşte Selçuk Han’larının saltanatı dahi sona erip Devletleri kalmadı. Onlar babanıza ve size sefa nazar olmuşlardır ve icazet verip Bey eylemişlerdir.  Öyleyse siz Han olmak gerek siniz, siz de Hanlığa liyakat var,  ittifak dahi bulunsun.  Zira saltanat ya istihak yada ittifakla olur. İmdi, bunları kabul etmek ize şer’an ve  aklen lazım gelmiş ve bu işi başarmak himmet ve zimmetinize   vacip olmuştur.

 

 

Osman Bey'de esasen böyle bir şeyi arzu ediyor ve lüzumlu görüyordu çünkü Selçuklu Devleti görünüşde var görünüyor olsa da netice itibariyle artık yok olmak üzereydi bunun için teklif edilen devlet riyasetini kabul etti.

 

 

Osman Gazi’ye Biat Merasimi

 

Biat merasimi Bilecik'te 1299 yılında Oğuzhan töresine göre yapıldı. Hanlığını  kabul edenler Osman Bey'in karşısında üçer  kere yöğündüler,yani biz çöktüler ve yere başvurdular o da her birine birer bardak kımız sundu, kadehini onun elinden alanlar  kendisine kayıtsız ve şartsız olarak ebediyen itaat edeceklerini ahdederek bunu içiyorlardı . İşte Türklerin tarihi and içme töreni  burdur. Sonunda ise  Osman Gazi'ye bal ve kımız sundular Osman Gazi bunu içince Çavuşlar ‘’abıhayatlar, sıhhatler, afiyetler ve padişahlık mübarek ola diye alkış tutup dua ettiler’’ Bu biat ile  Osman Gazi müstakil olarak bey oldu.

 

 


FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Tarih Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Fas Turizmi ve Fas Resimleri
  Fas Turizmi ve Fas Resimleri
 • Bir Gül Bahçesine Girercesine
  Bir Gül Bahçesine Girercesine
 • Poz veren hayvanlar
  Poz veren hayvanlar
 • Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
  Günün Fotoğrafları-Hayatın İçinden
 • Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
  Halı ve Kilim Motiflerinden Örnekler
 • 1932 Yılı Reklamları
  1932 Yılı Reklamları
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
  Dış Ticaret de Teslim Şekilleri
 • Frikik oyunu
  Frikik oyunu
 • Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
  Bob Marley,merak etme ,mutlu ol
 • Bob Marley-no woman no cry
  Bob Marley-no woman no cry
 • Kedilerin efendisi
  Kedilerin efendisi
 • Osmangazi köprüsünden geçiş
  Osmangazi köprüsünden geçiş
VİDEO GALERİ
YUKARI